Στιγμές Πολιτισμού - Μαίος 2007

ΤΡΙΤΗ 01/05: Δ/Δ Αρχιλόχου. Εορτασμός Πρωτομαγιάς. (Συνδιοργάνωση: Δ/Δ Αρχιλόχου και τοπικών συλλόγων) ΤΡΙΤΗ 08/05: Δρυός. Πανηγύρι Αγ. Ιωάννου (10.00΄) ΤΕΤΑΡΤΗ 09/05: Λεύκες. Επιστημονικό Συμπόσιο «Επικεντρώνοντας στη Δικαιοσύνη». (Συνδιοργάνωση: Τμήμα Λογοτεχνίας Πανεπιστημίου Αϊοβα – Ίδρυμα Fulbright – Δήμος Πάρου – ΕΚΕΜΕΛ). Στο «Σπίτι της Λογοτεχνίας». Διάρκεια έως 13/05. ΠΕΜΠΤΗ 10/05: Νάουσα. Έκθεση Εικαστικών του Γυμνασίου Νάουσας. Στην αίθουσα του Αγ. Αθανασίου. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/05: Λεύκες. Προβολή ταινίας «The Commons», της Λουκίας Ρικάκη. Στο ανοιχτό θέατρο. (20.00΄) ΣΑΒΒΑΤΟ 12/05: α) Παροικία. Παρουσίαση του βιβλίου «Κράτησέ με» της Λουκίας Ρικάκη. Στη Δημοτική Βιβλιοθήκη. (19.30΄) β)Νάουσα. Ετήσιος χορός του συλλόγου Κρητικών «Ο Ψηλορείτης», επί της επετείου της μάχης της Κρήτης. Στο κέντρο «Μινώα» ΚΥΡΙΑΚΗ 13/05: Παροικία. Παζάρι βιβλίων. Στη Δημοτική Βιβλιοθήκη (12.00΄). ΤΕΤΑΡΤΗ 16/05: Νάουσα. Έκθεση ζωγραφικής ΑΜΕΑΙ. Στην αίθουσα του Αγ. Αθανασίου. (Διάρκεια έως 31/05) ΠΕΜΠΤΗ 17/05: Πίσω Λιβάδι. Πανηγύρι Αναλήψεως. Ζωντανή μουσική, θαλασσινοί μεζέδες, με τη συμμετοχή του Χορευτικού Συγκροτήματος Δήμου Πάρου. (Συνδιοργάνωση: Σύλλογος Γυναικών Μάρπησσας). (21.00΄) ΠΕΜΠΤΗ 24/05. Νάουσα. Παραστάσεις χορού και θεάτρου «Όταν η Ψυχή Θέλει». Στην αίθουσα του «Νηρέα». (Συνδιοργάνωση ΑΜΕΑΙ Κυκλάδων, θεατρική ομάδα DramaDogs, ομάδα χορού Daughter of Zion. (20.30) ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/05: α) Παροικία. Παρουσίαση του βιβλίου «ΣΟΥΕΛ» της Ιωάννας Καρυστιάνη. Στη Δημοτική Βιβλιοθήκη. β) Νάουσα. Παραστάσεις χορού και θεάτρου «Όταν η Ψυχή Θέλει». Στην αίθουσα του «Νηρέα». (Συνδιοργάνωση ΑΜΕΑΙ Κυκλάδων, θεατρική ομάδα DramaDogs, ομάδα χορού Daughter of Zion. (20.30) ΣΑΒΒΑΤΟ 26/05: α) Λεύκες. Εκδήλωση με παρουσίαση χορών από το Χορευτικό Συγκρότημα Δήμου Πάρου β) Νάουσα. Έναρξη έκθεσης ζωγραφικής «Τα Οικόσημα στην Πάρο». Μουσείο «Συλλογή Όθωνα Κάπαρη» γ) Μάρπησσα. Συναυλία Σχολής Μουσικής Δήμου Πάρου. Στην Αγροτολέσχη. (20.30). ΣΑΒΒΑΤΟ 26/05: δ) Παροικία. Παραστάσεις χορού και θεάτρου «Όταν η Ψυχή Θέλει». Στην αίθουσα του «Αρχιλόχου». (Συνδιοργάνωση ΑΜΕΑΙ Κυκλάδων, θεατρική ομάδα DramaDogs, ομάδα χορού Daughter of Zion. (20.30) ΔΕΥΤΕΡΑ 28/05: α) Λεύκες. Λαμπρός Εορτασμός Αγ. Τριάδας. β) Συναυλία Σχολής Μουσικής Δήμου Πάρου.