Σας προσκαλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου που θα γίνει την Πέμπτη 01-11-2018 και ώρα 19.00΄ στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΛΗΣΗΣ
                                            ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΟΥ                                                       Πάρος 26 Οκτωβρίου 2018
                                                                                           Αριθ. Πρωτ.: 16858
Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
      ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
      ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ                                   Προς:      1. Δήμαρχο Πάρου
ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ                                   2. Τακτικά μέλη του
Ταχ. Δ/νση: Παροικία, Πάρος 844 00                                           Δημοτικού Συμβουλίου
  1.                                                                     (όπως πίνακας αποδεκτών)
Αρμόδιος: Νίκος Σπανόπουλος                                              3. Προέδρους Δημοτικών και
Τηλ.: 22843-60110                                                                      Τοπικών Κοινοτήτων Πάρου
Fax:  22840-22078
e.mail : gramatia@paros.gr

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 74 του Ν.4555/2018, σας προσκαλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου που θα γίνει την Πέμπτη 01-11-2018 και ώρα 19.00΄ στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, για την συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:
ΘΕΜΑ 1ο:

Αναπροσαρμογή ή μη τελών καθαριότητας  και φωτισμού του Δήμου Πάρου έτους 2019.
ΘΕΜΑ 2ο:

Λήψη απόφασης για την έγκριση ή μη προεξόφλησης δανειακής σύμβασης.
ΘΕΜΑ 3ο:

8η Αναμόρφωση προϋπολογισμού εσόδων - εξόδων και τροποποίηση Τεχνικού Προγράμματος οικ. έτους 2018 Δήμου Πάρου.
Εισηγητής: κ. Χαράλαμπος Μαλινδρέτος.
ΘΕΜΑ 4ο:

Έγκριση 3ης αναμόρφωση προϋπολογισμού οικ. έτους 2018 του ΝΠΔΔ ΚΠΠΑ του Δήμου Πάρου..
Εισηγητής: Πρόεδρος Κ.Π.Π.Α. κ. Μικές Λεοντής.
ΘΕΜΑ 5ο:
Έγκριση τριμηνιαίας έκθεσης εκτέλεσης προϋπολογισμού εσόδων και δαπανών Γ’ τριμήνου οικ. έτους 2018 του ΝΠΔΔ ΚΠΠΑ Δήμου Πάρου.
Εισηγητής: Πρόεδρος Κ.Π.Π.Α. κ. Μικές Λεοντής.
ΘΕΜΑ 6ο:

Καθορισμός εξόδων παράστασης Προέδρου ΣΥ.ΔΙ.Σ.Α.Π.Α. για το έτος 2018.
ΘΕΜΑ 7ο:

Καθορισμός ετήσιας εισφοράς μελών του ΣΥ.ΔΙ.Σ.Α.Π.Α. για τα έτη 2018 και 2019.
ΘΕΜΑ 8ο:

Έγκριση ή μη των πρακτικών συνεδρίασης της Επιτροπής Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών.
Εισηγητής: κ. Χαράλαμπος Μαλινδρέτος.
ΘΕΜΑ 9ο:

Έγκριση προγραμματικής σύμβασης μεταξύ της ΔΕΥΑΠ και του Δήμου Πάρου για την πράξη «Σύνδεση δικτύου ύδρευσης Αγ. Υπακοής με το δίκτυο αφαλάτωσης και ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης υδατικού ισοζυγίου και ελέγχου ποιότητας σε ζώνες του υφιστάμενου δικτύου μεταφοράς και διανομής του πόσιμου νερού του Δήμου Πάρου».
Εισηγητής: Πρόεδρος ΔΕΥΑΠ κ. Γεώργιος Πούλιος.
ΘΕΜΑ 10ο:

Έγκριση προγραμματικής σύμβασης μεταξύ της ΔΕΥΑΠ και του Δήμου Πάρου για την πράξη «Έργα εκσυγχρονισμού και αναβάθμισης του ΒΙΟΚΑ Παροικίας Πάρου με σκοπό την Τριτοβάθμια Επεξεργασία Λυμάτων και την αξιοποίηση τους για άρδευση χωρίς περιορισμούς».
Εισηγητής: Πρόεδρος ΔΕΥΑΠ κ. Γεώργιος Πούλιος.
ΘΕΜΑ 11ο:
Έγκριση προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του ΣΥ.ΔΙ.Σ.Α.Π.Α. και του Δήμου Πάρου, που αφορά στην ηλεκτρονική διεξαγωγή στο ΕΣΗΔΗΣ του διαγωνισμού «Διαχείριση και Λειτουργία ΧΥΤΑ Πάρου – Αντιπάρου 2019-2020».
ΘΕΜΑ 12ο:
Διάνοιξη τομής σε δημοτικό δρόμο στη περιοχή «Αγ. Ιωάννης Θεολόγος για την τοποθέτηση αγωγού άρδευσης κατόπιν αιτήματος της κας Στυλιανής Ξανθίδου – Τριβυζά του Σταύρου.
Εισηγητής: Αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Τριπολιτσιώτης.
ΘΕΜΑ 13ο:
Χορήγηση δικαιώματος διέλευσης – άδεια εκτέλεσης εργασιών στην εταιρεία «ΟΤΕ ΑΕ» για την εγκατάσταση μίας (1) καμπίνας εντός του οικισμού Προδρόμου της Δ/Κ Αρχιλόχου του Δήμου Πάρου.
Εισηγητής: Αντιδήμαρχος κ. Γεώργιος Τριπολιτσιώτης.
ΘΕΜΑ 14ο:
Προγραμματισμός δράσεων προβολής Δήμου Πάρου για το έτος 2019.
Εισηγητής: Πρόεδρος Επιτροπής Τουρισμού & Ανάπτυξης κ. Μικές Λεοντής.
ΘΕΜΑ 15ο:
Συζήτηση και λήψη απόφασης για τον καθορισμό αμοιβής δικηγόρου που θα εκπροσωπήσει τον Δήμο Πάρου στην εκδίκαση εξειδικευμένων υποθέσεων.
ΘΕΜΑ 16ο:

Ορισμός ημερομηνίας διεξαγωγής συνεδρίου με τίτλο «Αναζήτηση ενός μοντέλου αειφόρου ανάπτυξης για το μέλλον της Πάρου» και έγκριση δαπανών που θα καλύψει ο Δήμος Πάρου.
ΘΕΜΑ 17ο:

Αίτημα της «Ομάδας Υποστήριξης Μητρικού Θηλασμού και Μητρότητας Κυκλάδων» για την παραχώρηση της πλατείας Μαντώς Μαυρογένους στις 4 Νοεμβρίου 2018 για την Πραγματοποίηση του 9ου Πανελλαδικού Ταυτόχρονου Δημόσιου Θηλασμού».
Εισηγήτρια: Αντιδήμαρχος κ. Θεοδώρα Σαρρή – Παπακυρίλλου .
ΘΕΜΑ 18ο:

Έγκριση πρωτοκόλλων προσωρινής και οριστικής παραλαβής.
Εισηγήτρια: Αντιδήμαρχος κ. Θεοδώρα Σαρρή – Παπακυρίλλου.

Ο Πρόεδρος
                                          του Δημοτικού Συμβουλίου Πάρου

Βατίστας Ρούσσος

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ
(με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο)

1. Άγουρος Άγγελος
2. Αντιπαριώτης Δημήτριος
3. Βλαχογιάννης Χρήστος
4.  Κάγκανη – Κορτιάνου Άννα
5.  Καλακώνας Μηνάς
6.  Καστρουνής Σωτήριος
7.  Καραχάλιος Σταύρος
8.  Κεφάλας Φραγκίσκος
9.   Λεοντής Μικές
10. Λουκής Γεώργιος του Δημ
11. Λουκής Γεώργιος του Κων.
12. Μαλαματένιος Εμμανουήλ
13. Μαλινδρέτος Χαράλαμπος