Πρόσκληση τακτικής σύγκλησης συμβουλίου Κοινότητας Πάρου στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, του Δήμου Πάρου, στις 18 Φεβρουαρίου 2020, ημέρα Τρίτη & ώρα 19:30μμ .

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                              Πάρος , 13/02/2020
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΟΥ                                                                    Αρ. Πρωτ.: 2284
ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΥ
                                                              ΠΡΟΣ:  Μέλη Συμβουλίου Κοινότητας Πάρου
                                                                                   κ. Αυλήτη Πέτρο
Ταχ. Δ/νση: Παροικία 84400                                           κ. Ρουμπάνο Μιχαήλ
Πληρ: Κοκοσάλη Γ.                                                        κ. Μαύρη Μένεγο
Τηλ.: 2284360109                                                          κ. Σκιαδά Δημήτριο
Fax:  2284024927                                                          κ. Μπιζά Ιωάννη
Email: k.parou@paros.gr                                                κ. Τσαντάνη Δαμιανό

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΛΗΣΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΑΡΟΥ

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του αρ. 89 του Ν. 4555/2018 παρακαλείσθε όπως προσέλθετε σε ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, του Δήμου Πάρου, στις 18 Φεβρουαρίου 2020, ημέρα Τρίτη & ώρα 19:30μμ, για τη συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα ημερησίας διάταξης :
 Θέμα 1ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης επί της προτάσεως του αντιδημάρχου Π. Κεμπάμπη για αναδιαμόρφωση των πλατειών Αλυγαριάς – Βεντουρή – Ζωοδόχου Πηγής – Ψαράδες – Ε. Κεμπάμπη.
 Θέμα 2ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης επί της προτάσεως του αντιδημάρχου Π. Κεμπάμπη για αντικατάσταση ή μη του φίκου μετά την πτώση του στην πλατεία της Εκατονταπυλιανής.
 Θέμα 3ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης για αναδιαμόρφωση της πλατείας Ζωοδόχου Πηγής ως προς την πρόσβαση σε αυτή από πλευράς της οδού-ρέματος Κορμού.
 Θέμα 4ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης επί αιτήματος πολίτη για άμεση αποκατάσταση επικίνδυνου για τη δημόσια υγεία οικοπέδου εντός του οικισμού.
 Θέμα 5ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης επί αιτήματος πολίτη εξάλειψης κινδύνου κατάρρευσης στεγάστρου σκίασης επί δημοτικής οδού εντός του οικισμού.
 Θέμα 6ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με τους προβολείς επιχειρήσεων ως προς την επικινδυνότητα τους για τους διερχόμενους οδηγούς.
 Θέμα 7ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με τον έλεγχο και την λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση του φαινομένου κλαδιών δέντρων που παρεμποδίζουν το δημοτικό φωτισμό και πινακίδες οδοσήμανσης και πληροφοριών.
 Θέμα 8ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με τον έλεγχο δέντρων και ρείθρων στο δημοτικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο και την λήψη μέτρων για την ασφάλεια των διερχόμενων οδηγών και πεζών.
Θέμα 9ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την επέκταση ηλεκτροφωτισμού στο επαρχιακό οδικό δίκτυο στα όρια της Κοινότητας.
Θέμα 10ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με τις πινακίδες πληροφοριών ιδιωτικών επιχειρήσεων στο οδικό δίκτυο στα όρια της Κοινότητας.
 Θέμα 11ο: Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την αποκατάσταση των ηλιακών πάνελ στις στάσεις ΚΤΕΛ.
 Θέμα 12ο : Πρόταση για κατασκευή πεζοδρομίου στην οδό Φ. Ζερβάκου από ΕΠΑΛ προς Παροικία.
 Θέμα 13ο : Πρόταση για άμεση εφαρμογή του Κανονισμού για την εμφανή οριοθέτηση κοινόχρηστων χώρων που παραχωρούνται από τον Δήμο σε ιδιώτες για επαγγελματική χρήση.
 Θέμα 14ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την αντιμετώπιση των λυμάτων σκαφών αναψυχής στον κόλπο της Παροικίας.
 Θέμα 15ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με εγκαταλελειμμένα μηχανάκια στο πεζοδρόμιο κάτω από τον Άγιο Κωνσταντίνο στην παραλιακή οδό.
 Θέμα 16ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την απομάκρυνση σάκων με αδρανή υλικά από το προαύλιο της Σεπτεμβριανής.
 Θέμα 17ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την χρήση Αλσυλλίου Εκατονταπυλιανής και πυρασφάλεια του.
 Θέμα 18ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την αντιμετώπιση όμβριων υδάτων στην περιοχή από το Αρχαιολογικό Μουσείο έως την πλατεία της Εκατονταπυλιανής.
 Θέμα 19ο : Πρόταση σχετικά με την διαγράμμιση του χώρου στάθμευσης –Ρ5- στην περιοχή Πλάτανος.
 Θέμα 20o : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την οριοθέτηση της μπάρας απαγόρευσης της κυκλοφορίας επί της παραλιακής οδού κατά τους θερινούς μήνες στην περιοχή του λιμανιού.
 Θέμα 21ο :  Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την αποκατάσταση τμημάτων πλακόστρωτου στον παραδοσιακό οικισμό.
 Θέμα 22ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης για μελέτη ηλεκτροφωτισμού από Άγιο Ιωάννη Θεολόγο έως θέση Μπουνταράκι στην παραλιακή οδό.
 Θέμα 23ο : Συζήτηση & λήψη απόφασης σχετικά με την αντιμετώπιση ροής υδάτων επί του Περιφερειακού στην περιοχή από το ύψος της οδού Ασκληπειού έως ποταμό Κατσίκη.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΑΡΟΥ

ΑΡΓΟΥΔΕΛΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ
Κοινοποίηση:
Δήμαρχο Πάρου κ. Κωβαίο
Αντιδημάρχους Πάρου
Δημοτικούς Συμβούλους
Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών
Δ/νση πολεοδομικού σχεδιασμού
Τμήμα Καθαριότητας, Ανακύκλωσης & Πρασίνου,
κ. Λουκή Κυριάκο & κ. Δημόπουλο Παναγιώτη
Λιμενικό Ταμείο
Δημοτική Αστυνομία
Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Πάρου
Διοικούσα Επιτροπή Ιερού Προσκυνήματος Εκατονταπυλιανής
Περιφερειακή ενότητα- Έπαρχο Πάρου & Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών Επαρχείου.
ΜΜΕ