Ο Δήμος Πάρου εγκαθιστά τον πρώτο μετρητικό σταθμό ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στις Κυκλάδες.

Πάρος 14 Απριλίου 2008 ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ο ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΡΗΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ Στο πλαίσιο της διαρκούς προσπάθειας για ενημέρωση των δημοτών του γύρω από θέματα που τους απασχολούν, ο Δήμος Πάρου εντάχθηκε πρόσφατα στο πρόγραμμα μέτρησης ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας «ΕΡΜΗΣ». Πρόκειται για ένα σύστημα 24ωρης μέτρησης της εκπεμπόμενης ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας ραδιοσυχνοτήτων στο περιβάλλον από διάφορες πηγές, όπως κεραίες ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών, κεραίες κινητής τηλεφωνίας, ραντάρ. Οι μετρήσεις γίνονται από σταθερούς μετρητικούς σταθμούς που εγκαθίστανται σε διάφορες περιοχές της χώρας. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του προγράμματος www.hermes-program.gr. Η Πάρος είναι το πρώτο νησί των Κυκλάδων που εντάχθηκε στο πρόγραμμα, έχοντας εγκαταστήσει τον μετρητικό σταθμό στο ΚΕΠ της Παροικιάς. Στην ιστοσελίδα του Προγράμματος κάθε Παριανός, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος ενδιαφερόμενος, έχει πλέον τη δυνατότητα να ενημερωθεί για τα συνολικά επίπεδα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στο περιβάλλον και για τη συνεισφορά της κάθε πηγής ακτινοβολίας στο σύνολο. Το Πρόγραμμα «ΕΡΜΗΣ» αναπτύσσουν από το 2002 το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Μέχρι σήμερα το πρόγραμμα λειτουργεί συνολικά σε 65 σημεία της χώρας. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλες οι μέχρι σήμερα μετρήσεις, που πραγματοποιούνται στα πλαίσια του προγράμματος, έχουν δείξει ότι το σύνολο της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στο περιβάλλον είναι δεκάδες φορές κάτω από τα θεσμοθετημένα όρια.