Πάρος 18 Ιουνίου 2007 ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ Δημαρχείο Πάρου Τ.Κ. 84 400 Παροικία ΠΑΡΟΣ Τηλ. 22840 21200 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Μετά από συμφωνία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης, ο Δήμος Πάρου πρόκειται να αναπτύξει το προσεχές διάστημα ένα ολοκληρωμένο σύστημα ανακύκλωσης σε όλο το νησί. Συγκεκριμένα, η Πάρος θα είναι το πρώτο νησί του Αιγαίου στο οποίο η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης θα παραχωρήσει δωρεάν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για την ανακύκλωση, όπως απορριμματοφόρο, κοντέινερς, 800 κάδους ανακύκλωσης δύο χρωμάτων, κάδους ανακύκλωσης για τις παραλίες, ειδικές τσάντες ανακύκλωσης κ.α. Έτσι, ο Δήμος Πάρου, θα μπορέσει να θέσει σε εφαρμογή ένα πλήρες πρόγραμμα ανακύκλωσης που μαζί με τη λειτουργία του πρώτου Χ.Υ.Τ.Α. στις Κυκλάδες, που αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία σε δύο μήνες περίπου, θα αποτελέσουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης απορριμμάτων που θα απαλλάξει το νησί από το μεγαλύτερο και δυσκολότερο πρόβλημα που απασχολεί το σύνολο των Δήμων της Χώρας. Βεβαίως, το κυριότερο είναι ότι θα δημιουργηθούν συνθήκες ουσιαστικής προστασίας του περιβάλλοντος και βιώσιμης ανάπτυξης της Πάρου. Υπενθυμίζεται ότι η έναρξη εφαρμογής του προγράμματος ανακύκλωσης σε όλο το νησί, αποτελεί τη συνέχεια ενός πολύ πετυχημένου πιλοτικού προγράμματος, που ξεκίνησε πριν από τρία χρόνια μέσα στα σχολεία, όταν ο Δήμος αποφάσισε να εκπαιδεύσει και να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά, επιβραβεύοντας τις προσπάθειές τους στον τομέα της ανακύκλωσης.