Κατασκευή νέου ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας.

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ Πάρος 03-10-2006 Δημαρχείο Πάρου Τ.Κ. 84 400 Παροικία ΠΑΡΟΣ Τηλ. 22840 21200 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ο Δήμος Πάρου ξεκίνησε σήμερα τις εργασίες για την κατασκευή ενός πολύ μεγάλου και σημαντικού έργου για την εκπαίδευση και τη νεολαία του νησιού μας. Πρόκειται για την κατασκευή του νέου ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας, συνολικού προϋπολογισμού 3.120.000 €, του οποίου την χρηματοδότηση πέτυχε ο Δήμος να εξασφαλίσει από το Γ’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης – Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ., το τομεακό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Ο χρόνος ολοκλήρωσης του έργου υπολογίζεται σε 15 μήνες. Στη μελέτη προβλέπονται δώδεκα αίθουσες διδασκαλίας, μία αίθουσα ενισχυτικής διδασκαλίας, μία αίθουσα βιβλιοθήκης, δύο αίθουσες ξένων γλωσσών, καθώς επίσης και εργαστήρια πληροφορικής, φυσικών επιστημών, μουσικοκινητικής αγωγής και καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων. Επίσης θα υπάρχουν, μία διώροφη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων – κάτι που δεν υπήρχε μέχρι σήμερα στο νησί της Πάρου - χώροι διοίκησης και άλλοι βοηθητικοί χώροι. Το Σχολείο θα είναι 100% προσβάσιμο σε άτομα με ειδικές ανάγκες, καθώς έχει προβλεφτεί εσωτερικό ασανσέρ και ράμπες σε όλο τον περιβάλλοντα χώρο. Στον εξωτερικό χώρο θα υπάρχουν γήπεδο μπάσκετ και βόλλεϋ, όργανα παιδικής χαράς και αμφιθέατρο με κερκίδες. Η συνολική επιφάνεια των κτιρίων είναι περίπου 2.500 m2 ενώ η επιφάνεια του πλήρως διαμορφωμένου περιβάλλοντα χώρου είναι περίπου 3.000 m2.