Επίσκεψη ομάδας Ιταλών Δημοσιογράφων στην Πάρο .

Πάρος,  Παρασκευή, 8 Μαΐου 2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ταχ. Δ/νση:

Παροικία Πάρου

Ταχ. Κωδ.:

Προς:

Μέσα Ενημέρωσης

Τηλέφωνο

Fax:

22840-22078

Ε-mail:

christoforos@paros.gr

Επίσκεψη ομάδας Ιταλών Δημοσιογράφων στην Πάρο

Ο Δήμος Πάρου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου φιλοξένησε για τρείς μέρες ομάδα Ιταλών δημοσιογράφων μελή του Συνδέσμου Δημοσιογράφων Τουρισμού “NEOS”(www.neosnet.it), στο πλαίσιο τουριστικής προώθησης και προβολής του νησιού.  Ανάμεσα τους βρισκόταν και ο σύμβουλος της UNESCO κ. Gianni Perotti, ο οποίος κάνει μια έρευνα για να συλλέξει υλικό για το βιβλίο του “The addition of the Cyclades as World Heritage” που θα κυκλοφορήσει τον επόμενο χρόνο στην Ιταλία.

Οι δημοσιογράφοι εντυπωσιάστηκαν από την ιστορία, τα μνημεία, την φυσική ομορφιά, την γαστρονομία του νησιού. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδειξαν για τα λατομεία εξόρυξης του περίφημου παριανού μαρμάρου, από το οποίο φιλοτεχνήθηκαν σπουδαία και μοναδικά έργα της αρχαιότητας και φυσικά για το Ιερό Προσκύνημα της Παναγίας της Εκατονταπυλιανής  , το «ιερό κόσμημα» της Πάρου.

Κατά την επίσκεψη τους στο νησί συναντήθηκαν με τον Δήμαρχο Πάρου κ. Μάρκο Ι. Κωβαίο και με τον Αντιδήμαρχο Πάρου κ. Χρήστο Χριστόφορο, όπου και συζήτησαν θέματα που άπτονται της τουριστικής προώθησης και προβολής του νησιού. Όπως δήλωσαν και οι ίδιοι η Πάρος αποτελεί μοναδικό ταξιδιωτικό προορισμό διότι έχει το ιδιαίτερο χάρισμα να συνδυάζει όλες τις ηλικίες και προτιμήσεις.

Ο Δήμος Πάρου θα ήθελε να ευχαριστήσει τον  κ. Γιώργο Μπαφίτη και  το  ξενοδοχείο «Kalypso»  για την φιλοξενία των δημοσιογράφων και την κ. Ελένη Τριπολιτσιώτη για την συνοδεία τους καθ’όλη τη διάρκεια της παραμονή τους.

Οι δημοσιογράφοι που συμμετείχαν είναι:

1.     Luigi Alfieri - La Gazzetta di Parma - culture and beaches

2.     Gianna Melis - Weekly magazine Confidenze e DOVE - trips for families and young generations

3.     Betty Colombo (fotoreporter) - Dentro  casa - Design hotels and houses

4.     Isabella Radaelli - 24orenews.it , vinoecibo.it - Food and drinks