Επέκταση του ασύρματου δικτύου στα δημοτικά διαμερίσματα Λευκών και Κώστου

Πάρος 11.05.2007 ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ Δημαρχείο Πάρου Τ.Κ. 84 400 Παροικία ΠΑΡΟΣ Τηλ. 22840 21200 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Μετά την ένταξή του στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ISTOS, ο Δήμος Πάρου είχε ανακοινώσει στις 15-09-2006 την ανάπτυξη ασύρματου δικτύου του νησιού μας, που αρχικά θα κάλυπτε την ευρύτερη περιοχή της Παροικίας και της Νάουσας. Αφού εξασφαλίσαμε την επιτυχή εφαρμογή των ανωτέρω και μετά από αλλεπάλληλες επαφές με τη διοίκηση του ΟΤΕ, η οποία μας ενημέρωσε ότι δεν θα προχωρήσει σύντομα στην ανάπτυξη γραμμών υψηλών ταχυτήτων (ADSL) στις Λεύκες και στον Κώστο, ανακοινώνουμε την επέκταση του ασύρματου δικτύου στα δημοτικά διαμερίσματα Λευκών και Κώστου, με τελικό σχεδιασμό και στόχο την επέκτασή του σε όλο το νησί. Η συμβολή της περαιτέρω αυτής επέκτασης είναι σημαντική γιατί, με τον τρόπο αυτόν, εξασφαλίζεται εύκολη και άμεση επικοινωνία με τις υπηρεσίες του Δήμου (έκδοση πιστοποιητικών, αδειών κ.α.), η δυνατότητα ύπαρξης internet παντού, χωρίς καλώδια και δωρεάν τηλεφωνική επικοινωνία μέσω V.O.I.P. Τέλος, οι επισκέπτες έχουν άμεση ενημέρωση για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του Δήμου, των Δημοτικών Επιχειρήσεων και των τοπικών Επιχειρήσεων (διαθεσιμότητα δωματίων, αυτοκινήτων, διαφήμιση, προβολή κλπ).