Στιγμές Πολιτισμού - Ιούνιος 2007

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 01/06: Νάξος. Έναρξη ομαδικής έκθεσης ζωγραφικής «Η Πάρος Συναντά τη Νάξο». Στο Κάστρο Νάξου. (Διάρκεια έως 15/06). ΠΕΜΠΤΗ 07/06: Παροικία. Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Εκδήλωση για την Ανακύκλωση. Στην πλατεία Μαντώ Μαυρογένους (20.00). ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/06: Νάουσα. Έναρξη έκθεσης ζωγραφικής του Γιώργου Σιούντα «Αναδρομές». Αίθουσα Αγ. Αθανασίου. (Διάρκεια έως 30/06) ΣΑΒΒΑΤΟ 16/06: α) Νάουσα. Ημερίδα «Οικιστική Ανάπτυξη και Προστασία του Περιβάλλοντος και της Φυσιογνωμίας της Πάρου». Στην αίθουσα του «Νηρέα». (Διοργάνωση ΟΠΑΣ – Δήμος Πάρου). (10.00΄). β) Παροικία. Τελική παράσταση Μουσικοχορευτικού Συγκροτήματος Δήμου Πάρου «Χορέψτε Δυο Μου Μάτια». Στην πλατεία Μαντώ Μαυρογένους. (21.00) ΣΑΒΒΑΤΟ 23/06: α) Λεύκες. Αναβίωση του εθίμου του Κλήδωνα. Στην πλατεία Πηγάδας. (Διοργάνωση «ΥΡΙΑ») (21.00) β) Αλυκή. Αναβίωση του εθίμου του Κλήδωνα. Κάψιμο Μάηδων και προσφορά ψητού χταποδιού. Στην παραλία Αλυκής. (21.00΄) ΚΥΡΙΑΚΗ 24/06: α) Νάουσα. 1) Γιορτή του Κλήδωνα. Στο προαύλιο του Αγ. Αθανασίου. (Συνδιοργνάνωση: Σύλλογος Γυναικών Νάουσας). 2) Παράσταση Μουσικοχορευτικού Συγκροτήματος Νάουσας, με τη συμμετοχή της Χορωδίας Νάουσας. Στο προαύλιο της Παναγίας (21.00΄). β) Άσπρο Χωριό. Γιορτή του Κλήδωνα. Κάψιμο Μάηδων. Στη Ζωοδόχο Πηγή (21.00) γ) Κώστος. Τοπική εορτή Αγ. Αθανασίου του Παρίου. ΚΥΡΙΑΚΗ 24/06: δ) Πρόδρομος. Αναβίωση του εθίμου του Κλήδωνα. Ζωντανή μουσική, κεράσματα. Με τη συμμετοχή του χορευτικού συγκροτήματος Δήμου Πάρου. Συμμετέχει η ορχήστρα Παριανών Καλλιτεχνών. Στην πλατεία Αγ. Σπυρίδωνα. (Συνδιοργάνωση Δ/Δ Αρχιλόχου, «Σκόπας ο Πάριος») (21.00). ε) Μάρπησσα. Εορτασμός του Κλήδωνα. Προσφορά σούμας. Στην πλατεία Χριστού. (Διοργάνωση, σύλλογος γυναικών Μάρπησσας). (21.00) ΣΑΒΒΑΤΟ 30/06: α) Παροικία. Πανηγύρι Αγ. Αναργύρων. Νησιώτικη μουσική, παριανό κρασί, μεζέδες. (Διοργάνωση σύλλογος Φίλων Αγ. Αναργύρων) (21.30). β) Νάουσα. Έκθεση γλυπτών και ξυλόγλυπτων αντιγράφων «Τα Οικόσημα στην Πάρο». Στο Μουσείο «Συλλογή Όθωνα Κάπαρη».