Στιγμές Πολιτισμού - Ιούλιος 2006

ΣΑΒΒΑΤΟ 01/07 α) 1) Νάουσα. Γιορτή Ψαριού Κρασιού. Ζωντανή μουσική, παριανό κρασί, φρέσκο ψάρι. Συμμετοχή Μουσικοχορ/κού Συγκροτήματος. Λιμάνι Νάουσας. (Διοργάνωση Δ/Δ Νάουσας, συμμετοχή τοπικών συλλόγων). Στο πλαίσιο της γιορτής ψαριού – κρασιού θα εμφανιστεί ο Ν. Οικονομίδης με το συγκρότημά του σε νησιώτικο πρόγραμμα. (Συνδιοργάνωση Νομαρχιακή Αυτ/ση Κυκλάδων και Επαρχείο Πάρου – Αντιπάρου). 2) Έκθεση ζωγραφικής Andrey Shirokov στην αίθουσα Αγ. Αθανασίου (Διάρκεια έως 15/07). β) Αγκαιριά. Έκθεση ζωγραφικής του Herve Francois στην Gallery Anemomylos. (Διάρκεια έως 20/07). γ)Λογαράς. Αγώνας βόλλεϋ στην παραλία του Λογαρά (πρωί). δ) Δρυός. Κωπηλατικοί αγώνες στην παραλία του Δρυού (απόγευμα). Με το πέρας των αγώνων θα πραγματοποιηθεί συναυλία. ΚΥΡΙΑΚΗ 02/07 Παροικία. Συναυλία Camerata Polyzoides σε έργα Μπραμς, Μπετόβεν στην αίθουσα του πολιτιστικού συλλόγου «Αρχίλοχος» (20.30΄). ΤΕΤΑΡΤΗ 05/07 Παροικία. (Κριός). Συναυλία Camerata Polyzoides σε έργα Vivaldi, Dvorak, Mozart κ.α (αίθουσα ξενοδοχείου Agnanti 20.30΄). ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 07/07 Λεύκες. «Βραδιά Μπουάτ» με παλιά αγαπημένα ελληνικά τραγούδια από Παριανούς καλλιτέχνες στο ανοιχτό θέατρο (21.00΄). ΣΑΒΒΑΤΟ 08/07 Παροικία. «4+1 καθηγητές του Εικαστικού Εργαστηρίου εκθέτουν». Διάρκεια έως 28/07. Στο Α΄ Δημοτικό Σχολείο Παροικίας ΚΥΡΙΑΚΗ 09/07 Παροικία. Παρουσίαση παιδικού βιβλίου του Γιώργου Παλυβίδα «Ιστορίες του Κήπου» σε εικονογράφηση Brigitte Καραβία. Αύλειος χώρος Δημοτικής Βιβλιοθήκης (19.30΄). ΔΕΥΤΕΡΑ 10/07 Πούντα. Έναρξη Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Kite Surfing στην παραλία της Πούντας (Διάρκεια έως 18/07). Χορηγοί: ΕΟΤ, Δήμος Πάρου. ΠΕΜΠΤΗ 13/07 1) Παροικία. (Κριός). Τραγούδια του Μπρόντγουέϊ με την Όπερα Αιγαίου του Peter Tiboris, στην αίθουσα συναυλιών του ξενοδοχείου Agnanti. (20.30΄). ΣΑΒΒΑΤΟ 15/07 Παροικία. «Παραμυθένιες Εικόνες» Έκθεση με σύγχρονες εικονογραφήσεις των παραμυθιών των αδελφών Γκριμ. Αύλειος χώρος Δημοτικής Βιβλιοθήκης (20.30΄). ΚΥΡΙΑΚΗ 16/07 α) Λεύκες. Έναρξη μαθημάτων θερινού σχολείου Πάρου του Πανεπιστημίου Αιγαίου «Νησιώτικος χώρος και ολοκληρωμένη ανάπτυξη». Στο «Σπίτι της Λογοτεχνίας». (Διάρκεια έως 30/07). β) Νάουσα. Έκθεση ζωγραφικής του Γιώργου Πολυκράτη. Στον εκθεσιακό χώρο Αγίου Αθανασίου. (Διάρκεια έως 31/07). ΔΕΥΤΕΡΑ 17/07 Κώστος. Τοπικό πανηγύρι της Αγ. Μαρίνας. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/Ο7 α) Μάρπησσα. «Βραδιά Μπουάτ» με παλιά αγαπημένα ελληνικά τραγούδια από Παριανούς καλλιτέχνες. (21.00΄) β) Παροικία. Έκθεση ζωγραφικής Varda στην Orange door gallery. (Διάρκεια έως 09/08). ΣΑΒΒΑΤΟ 22/07 α) Παροικία. «Βραδιά μπουάτ», με παλιά αγαπημένα ελληνικά τραγούδια από Παριανούς καλλιτέχνες, στο ανοιχτό θέατρο Πάρου (21.00΄) β) Αγκαιριά. Έκθεση φωτογραφίας πλαισιωμένη με ποίηση της Paola Boselli στην Gallery Anemomylos. (Διάρκεια έως 06/08). γ) Τσερδάκια. Συναυλία με έργα Bach , Villa – Lobos, Piazzolla κ.α. στο θέατρο «Νόστος». δ) Λογαράς. 1η ημέρα διεξαγωγής αγώνων beach volley από 13 ετών και άνω στην παραλία του Λογαρά. Διοργάνωση: Σύλλογος επαγγελματιών Π. Λιβαδιού «Ο Θαλασσίτης». Χορηγός αγώνων Δ.Ο.Ν.Α. Πάρου. ΚΥΡΙΑΚΗ 23/07 α) Νάουσα. Παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια. Αφιέρωμα στον Παριανό γάμο, στο προαύλιο της Παναγίας από το μουσικοχ/κό συγκρότημα Νάουσας. (21.00΄). β) Λογαράς. 2η ημέρα διεξαγωγής αγώνων beach volley από 13 ετών και άνω στην παραλία του Λογαρά. Διοργάνωση: Σύλλογος επαγγελματιών Π. Λιβαδιού «Ο Θαλασσίτης». Χορηγός αγώνων Δ.Ο.Ν.Α. Πάρου. ΔΕΥΤΕΡΑ 24/07 Παροικία. Τοπικό πανηγύρι Αγ. Άννας με πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα. ΤΡΙΤΗ 25/07 Μαράθι. Εορτασμός Παρασκευής Οσιομάρτυρος.